село Гійче

 

Пам’ять про тірольських стрільців
Пам’ять про тірольських стрільців

Військовий меморіал. Він розташований неподалік села Гійче, біля лісу, на цьому місці де 7 вересня 1914 року відбувся бій між Другим полком Тірольських Цісарських стрільців з частинами російської армії. Меморіал складається з двох дільниць - австрійської та російської - розділених лісовою дорогою та обнесених муром.

Згідно архівних досліджень на австрійській частині цвинтаря захоронено 800 воїнів, з яких відомі прізвища 13 офіцерів і 90 воїнів. На російській частині поховано 300 воїнів, серед яких 6 офіцерів. Прізвища російських воїнів невідомі.

Меморіал Гійче - найбільший на території України за своїми архітектурними особливостями найбільш монументальний австрійський військовий цвинтар. Меморіал збудований в 1917 році, реконструйований в 1924-1927 рр. Тепер відновлений на кошти Тірольського відділення організації "Австрійський Чорний хрест".
**************************************************************************

Делегація ладинської громади Валь ді Фасса з автономного регіону Трентіно-Альто Адідже в Італії днями відвідала могили земляків, які загинули під час Першої світової війни та поховані в Жовківському районі на Львівщині.

У селі Гійче на військовому меморіалі, який 11 років тому відновили за допомогою австрійської організації “Чорний Хрест”, римсько-католицькі священики дон Джузеппе Да Пра з Валь ді Фасса, о. Василь Павелко з Жовки та місцевий парох о. Петро Бігун (УПЦ КП) відправили заупокійні молитви й освятили могили воїнів австрійської та російської армій. Відтак духовенство освятило привезену з Альп пропам’ятну таблицю з написом ладинською, італійською, німецькою та українською: “Ми вас не забудемо! Чужа земля стала вашою могилою, а небеса – місцем вічного спочинку. Ми мовчки думаємо про вас, шанобливо, з почуттям смиренності схиляємо над вами свої голови”. Гості в тірольських національних строях, італійські дипломати, представник “Чорного Хреста” Ернест Муррер, Почесний консул Австрії в Західній Україні Ярослав Наконечний і керівники місцевої влади поклали вінки та квіти на обох частинах військового цвинтаря.

Гостей запросили до школи на концерт і до музею, в якому зібрано матеріали про жорстокий бій у Гійчому 8 вересня 1914 року між російським військом і елітними тірольськими стрільцями, які входили до складу австрійської армії. Ладинська долина, звідки вони родом, тоді, як і Галичина, належала до Австро-Угорської імперії. Останнім часом між громадами Валь ді Фасса та Жовківщини налагоджено дружні зв’язки. Про розширення співпраці говорили під час церемонії на меморіалі голова комісії з питань мовних меншин автономного регіону Трентіно-Альто Адідже доктор Луїджі Кіокетті, начальник управління з питань внутрішньої політики Львівської облдержадміністрації Святослав Шеремета. Зі свого боку виявили бажання встановити зв’язки римсько-католицькі деканати, тим паче, що головні латинські святині у Валь ді Фасса та Жовкві споруджено на честь св. Лаврентія.

Костянтин Чавага


Создан 19 апр 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником