село Гійче

 

Храм у Гійче
Велике і довге село розташоване при дорозі Рава-Руська - Великі Мости. У Гійче знаходиться музей історії 1-ї Світової війни. Перша письмова згадка про поселення датована 1513 роком.
Дерев`яна церква стоїть біля головної дороги на чималій ділянці, хоча з трьох сторін оточена забудовою. Відразу кидається у вічі, що храм, як і територія навколо нього відремонтовані та доглянуті. До речі, раніше церкву оточували старі дерева - тепер ніщо не заважає оглядати будівлю. Вхід на церковне подвір`я через накриті ворота. Ліворуч висить дошка оголошень, на якій можна зауважити цікаві та повчальні правила, як поводитися у храмі Божому. Такі нагадування біля входу довелося побачити лише другий раз. Найдавніші згадки про святиню в Гійче походять з 1578 року. Правда існують дані, що перша церква була побудована у 1460 році, а в 1570 році її спалили татари. У 1690 році ( або на поч. XVIII ст. ) збудували наступну дерев`яну церкву св. арх. Михайла, яку в народі називали "волоською". Незабаром у 1718 році парафія отримала ерекційний акт. У 1860 році ( за іншими джерелами 1866 року ) стараннями пароха о. Платона Куровецького зведена існуюча дерев`яна церква. Її фундатором був місцевий поміщик Анатолій Яблонський, який виділив ліс для будівництва. Головним майстром був мешканець с.Гійче Ілля Гнідець. Після другої світової війни стояла зачинена до 1989 року. Будівля тризрубна, розміром 22 м. х 9 м., до гранчастого вівтаря прибудовані ризниці, до бабинця - великий присінок з трьома дверима. Традиційно оточена піддашшям, стіни під яким вертикально шальовані дошками, а над ним - покриті фарбованим гонтом. До речі, на південній стіні нави намальовані білою фарбою цифри року будівництва - "1860". Хочу зауважити, що замість усіх випустів зрубів влаштовані дерев`яні пілястри на постаментах. Церкву, на трьох світлових восьмериках, завершують шоломові бані з ліхтарями та маківками, на яких закріплені високі хрести. Цікаво, що у верхній частині куполів, над бабинцем і навою, встановили донизу повернуті складені фрагменти з труб. Важко сказати, яку функцію вони виконують. Можливо, для вентиляції. У 1992 році місцевий художник В. Васильків зробив настінний розпис в інтер`єрі храму. У ньому розташований високий багатоярусний іконостас. На південь від церкви стоїть дерев`яна двоярусна дзвінниця з 1867 року, накрита шатровим верхом.
Храм у Гійче має класичні форми, але сприймається дуже добре. Причина - впорядкований і доглянутий вигляд як будівель так і території. Приємно...


В. СЛОБОДЯН. Церкви України. Перемиська єпархія. - Львів, 1998. - 863 с.
А. ЮРАШ. Шематизм Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП. - Львів: ПАІС, 2000. - 248 с.


Создан 20 апр 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником